Chór

Od marca 2023 roku wznowiliśmy działalność chóru. 🙂
Wszystkich, którzy należeli/należą do chóru parafialnego oraz nowe, chętne osoby, które chciałyby swoim śpiewem czy grą na instrumentach ubogacać liturgię w naszej parafii, zapraszamy na próby (w salce nad zakrystią).
PRÓBY od lutego 2024 roku odbywają się w piątki o godz. 19.00 w salce parafialnej (nad zakrystią) (póki co dzień prób uległ zmianie w stosunku do wydrukowanych ulotek).

Trochę z historii

Chór „Gloria” parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy powstał 10 grudnia 2009 roku w Woli Zaradzyńskiej. Chór „Gloria” jest owocem Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej parafii w dniach 26-27 listopada 2009 roku.

Pierwszym dyrygentem chóru był p. Krzysztof Jurga, organista parafii. Próby chóru odbywały się w każdą środę po nowennie do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, tj. o godzinie 19.00, z przerwą na czas wakacji w lipcu i sierpniu.

Chór „Gloria” tworzyła grupa 15-osobowa, śpiewająca w trzech głosach : alt, sopran i bas. Chór uczestniczył we Mszach świętych w większe uroczystości liturgiczne i parafialne, uświetniając je swoim śpiewem: Boże Narodzenie, Niedziela Palmowa, Rezurekcja, Wielkanoc, Boże Ciało, we Mszach odpustowych.

Od 1 lipca 2010 r. chór objął dyrygent p. Marian Strzelczyk. Pod jego kierunkiem odbywała się nauka pieśni bożonarodzeniowych, wielkanocnych, wielkopostnych, okolicznościowych, religijnych. Były to pieśni skomponowane w większości przez p. Mariana.

Chór „Gloria” bywał zapraszany i brał czynny udział w organizowanych przeglądach kolęd i pastorałek, takich jak:
– jasełka w Kole Gospodyń Wiejskich w Czyżeminku,
– w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach,
– w Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach,
– w kościele pw. św. Stanisława w Rzgowie,
– w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach.

Po nagłej i niespodziewanej śmierci dyrygenta chóru Mariana Strzelczyka, który zmarł 21 lutego 2013 roku, ksiądz Proboszcz Grzegorz Adamek jako opiekun chóru zatrudnił nową dyrygent p. Anitę Ceglarek. Z dniem 13 marca 2013 r. przejęła prowadzenie chóru „Gloria”, aby mógł dalej kształtować swoje umiejętności wokalne i godnie uczestniczyć w życiu liturgicznym naszej Parafii. Po wakacjach, 9 X 2013 r., Ks. Proboszcz przedstawił na lekcji chóru nowego dyrygenta p. Sławomira Skorka – absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi.

Na czas pandemii koronawirusa chór zawiesił swoją działalność. Natomiast rozpoczęty Wielki Post 2023 stał się okazją do wznowienia działalności chóru.