V.3. Wskazania parafialne

O czym należy pamiętać, jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego:

„Pierwszą łaską sakramentu namaszczenia chorych jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przezwyciężyć trudności związane ze stanem ciężkiej choroby lub niedołęstwem starości”.

„Dzieciom również należy udzielać namaszczenia chorych, jeżeli osiągnęły taki poziom umysłowy, że ten sakrament może im przynieść pokrzepienie” – czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Innymi słowy sakrament namaszczenia chorych jest sakramentem nadziei, ma umocnić chorego i pomóc wyzdrowieć.

W przypadku, gdy chory stracił przytomność, sakramentu udziela się tylko, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że chory poprosiłby o niego sam gdyby tylko mógł.

Nie udziela się zmarłym, ani tym, którzy świadomie trwają w jawnym grzechu ciężkim.

Szafarzem sakramentu jest kapłan, tylko!

Na obrzędy sakramentu składają się następujące elementy: kapłan nakłada w milczeniu ręce na głowę chorego, modli się nad chorym, namaszcza go świętym olejem.

Zgłosić potrzebę udzielenia sakramentu namaszczenia chorych można na kilka sposobów:

– poprzez wizytę w kancelarii parafialnej,

– kontakt telefoniczny,

– podejść do kapłana po Mszy.

Pierwsze Piątki Miesiąca:

Do chorych udajemy się od godz. 8.00 w każdy pierwszy piątek miesiąca.

zJeżeli mamy chorego, który potrzebuje, aby kapłan dotarł do niego z Komunią świętą i spowiedzią, zgłaszamy jak wyżej.

Zachęcamy do tego!