Droga Krzyżowa

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej parafii sprawowane są w każdy piątek Wielkiego Postu:
* godz. 17.00 – zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi,
* godz. 18.30 – zaproszenie kierujemy głównie do młodzieży i pracujących.

Zachęcamy Wszystkich do wspólnej modlitwy i przejścia Drogi razem z naszym Zbawicielem, Jezusem Chrystusem – także poprzez niesienie krzyża i świec czy śpiew pieśni pasyjnych w trakcie nabożeństwa.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.

Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. W kościołach katolickich droga krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni.

Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. tego, czym jest prawda, miłość itp.